کد خبر: 80138230 (2605234) | تاریخ خبر: 28/02/1391 | ساعت: 22:47|
نسخه چاپی |ارسال به دوستان

ملایر از نظر موقوفات رتبه نخست استان را دارد

ملایر – رییس اداره اوقاف و امور خیریه ملایر گفت: 63 و نیم درصد از اراضی این شهرستان جزء موقوفات است که از این نظر رتبه نخست استان را دارد و در سطح کشور جزء شهرستان های شاخص و صاحب نظر است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلامˈرضا زین العابدینیˈ روز پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان همدان افزود: این شهرستان دارای 48 بقاع متبرکه و 148 موقوفه است که هشت موقوفه جدید نیز سال گذشته به این تعداد اضافه شد.
وی احیاء و به روز رسانی موقوفات با توجه به نیازهای جامعه و تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی را دو برنامه اصلی مهم سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد و اظهار داشت: تمام برنامه ها و اقدامات ما نیز در راستای محقق شدن این اهداف و منویات مقام معظم رهبری است.
وی احداث فروشگاه زنجیره ای رفاه، پارک بانوان با هشت هزار مترمربع زیربنا، استخر سرپوشیده و پروژه های پیوند 1 و 2 و غیره را از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: این پروژه ها از محل درآمد موقوفات احداث شده است.
وی از افزایش حدود 70 درصدی درآمد اوقاف ملایر در سال گذشته نسبت به سال 89 خبر داد و بیان داشت: درآمد اوقاف ملایر در سال 89 بیش از یک میلیارد و 700 میلیون ریال بوده است.
زین العابدینی در خصوص تعداد موقوفه بودن دستگاه های اجرایی ملایر گفت: به جز 10 اداره تمام ارگان های دولتی این شهرستان، مراکز بهداشتی و دانشگاه ها مستاجر موقوفات هستند.
وی در ادامه گفت : برخی دستگاه ها چون فرمانداری، سپاه و نیروی انتظامی نسبت به پرداخت به موقع موقوفات اقدام می کنند اما برخی دیگر از ادارات مانند آموزش و پرورش و شبکه بهداشت کوتاهی می کنند.
وی همچنین از امضاء تفاهم نامه سازمان اوقاف با منابع طبیعی خبر داد و گفت: طبق این تفاهم نامه تقسیمات انجام و اسناد از هم جدا می شود که ملایر در این زمینه نخستین شهرستانی بود که این امر را اجرایی کرد.
وی افزود: در حال حاضر، تقسیمات روستای پیرمیشان و یمن شرقی به اتمام رسیده و نقشه روستای یمن غربی و کیکله در دست اجرا است و هم اکنون اداره اوقاف ملایر هیچگونه مشکلی با منابع طبیعی ندارد.
زین العابدینی همچنین از هیات امنایی شدن تمامی بقاع متبرکه شهرستان خبر داد و اظهار داشت: با هیات امنایی شدن بقاع متبرکه، کارهای فرهنگی متنوعی انجام و اعضاء به طور مستمر پیگیر امور بقاع هستند اما هنوز به شرایط مطلوب در این زمینه دست پیدا نکرده ایم.
وی تخریب و بازسازی سه بقعه متبرکه امامزادهˈعلی اکبر کرکانˈ،ˈعلی اصغر جوکارˈ و ˈآقامیر علی آبادˈ و نصب دوربین مدار بسته در برخی از بقاع متبرکه شهرستان را از دیگر اقدامات مهم این نهاد در سال جاری برشمرد.
حجت الاسلام زین العابدینی با بیان اینکه مردم این شهرستان همواره نسبت به موقوفات و پرداخت حق موقوفه احساس وظیفه می کنند، تصریح کرد: در این راستا، اگر مردم از ثمرات وقف مطلع شوند، به طور حتم اثرگذاری آن بیشتر خواهد بود.
7528/551

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

خبرهای مرتبط

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت

موضوعات مرتبط